UŁANI, UŁANI, MALOWANE DZIECI PIEŚNI NARODOWE POSPOŁU ŚPIEWANE

Opis

JACEK KOWALSKI i zespół MONOGRAMNISTA JK

JACEK KOWALSKI prowadzenie
ANITA BITTNER kierownictwo muzyczne

W programie m.in. pieśni od czasu konfederacji barskiej do czasu wojny bolszewickiej

Najpiękniejsze i najbardziej lubiane pieśni patriotyczne, jak: My, Pierwsza Brygada, Piechota (Nie noszą lampasów), Jak to na wojence ładnie, O mój rozmarynie czy choćby Ułani, ułani, malowane dzieci, „pospołu będą śpiewane”, jako że do czynnego uczestniczenia w tym koncercie zaproszą publiczność wykonawcy – Jacek Kowalski i zespół Monogramista JK. Cel bez wątpienia jest szczytny, bowiem połowa pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży biletów (dokładnie – 15 zł z każdego biletu) przeznaczona będzie na działalność Konserwatorskiej Kompanii Kresowej, która zajmuje się ochroną dworków polskich na ziemiach wschodnich.
Do wejścia na Salę Koncertową upoważni nas wydana przez Bank Zachodni WBK okolicznościowa karta przedpłacona (pre-paid) w cenie 30 zł, z której kolejne 15 zł możemy przeznaczyć na zakupy, a po wykorzystaniu – doładować kartę.
To wspaniała okazja, by w listopadzie radośnie i „z pieśnią na ustach” obchodzić nasze święto narodowe – wbrew znanym wszystkim pompatycznym i nudnym akademiom.
Niezbędnej energii doda nam Jacek Kowalski – jeden z najciekawszych (obok Kaczmarskiego i Gintrowskiego) przedstawicieli piosenki historycznej. Artysta jest obecnie filarem dwóch zespołów muzycznych: Mongramisty J.K. oraz Klubu Świętego Ludwika, z którymi wykonuje średniowieczne pieśni staropolskie, trubadurów i truwetrów, a także starofrancuskie ballady. Tych patriotycznych utworów w jego wykonaniu – czasami melancholijnych, niekiedy zaprawionych goryczą, a często tchnących entuzjazmem i optymizmem – warto posłuchać.

JACEK KOWALSKI 

Historyk sztuki, poeta, pieśniarz, tłumacz poezji starofrancuskiej, miłośnik Sarmacji i kultury staropolskiej, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Śpiewa własne piosenki i swoje przekłady pieśni trubadurów i truwerów, pieśni staropolskie i patriotyczne, tworzy scenariusze widowisk plenerowych, spektakli teatralnych, programów telewizyjnych i radiowych. Jest autorem licznych płyt i książek. Występuje z zespołami Klub Świętego Ludwika i Monogramista JK.

ZESPÓŁ MONOGRAMISTA JK
powstał w 1988 roku, kiedy to Jacek Kowalski został laureatem 24. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Od tego czasu wykonuje z Monogramistą swoje własne piosenki, pieśni staropolskie i patriotyczne. Opracowania muzyczne tworzą Wiesław Wolnik oraz Anita Bittner – muzyczny szef zespołu. W zespole grają: Anita Bittner – na fagocie, Marzena Łopińska – na flecie poprzecznym, Justyna Gertner-Piechel – na wiolonczeli, Wiesław Wolnik, Wojciech Winiarski i Jacek Kowalski – na gitarach, Robert Rekiel – na perkusji.

ANITA BITTNER
Jest absolwentką klasy fagotu Akademii Muzycznej im. i. J. Paderewskiego w Poznaniu. Po ukończeniu studiów rozpoczęła samodzielna działalność artystyczną, współpracując z orkiestrami i zespołami kameralnymi. Współtworzy zespół kameralny Trio Frullato. Jest założycielką i kierownikiem artystycznym oktetu dętego Kapela Farna. Od 1997 roku gra w zespole Monogramista JK, od kilku lat sporo czasu poświęca także aranżacjom utworów muzycznych dla tego zespołu, m.in. do przedstawień teatralnych oraz programów autorskich Jacka Kowalskiego. Od 2003 jest dyrektorem Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary zajmującego się animacją życia kulturalnego bazyliki oraz promocją zabytku.

Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA W KIELCACH
AMBIENTE
HELEN DOREN – Early English
KWIACIARNIA SZAROTKA

  

Kiedy
06 listopad, 2012
O której
Wstęp
Jesień w Świnoujściu na Wyspie Uznam? Dlaczego nie!
Świnoujście
25 październik, 2020
Polska złota jesień potrafi zaskakiwać urokiem ciepłych, słonecznych dni. Względnie wysokie temperatury utrzymują się w
Jesienne Impresje- wystawa obrazów Magdaleny Gądek w Kościelisku
Kościelisko
30 listopad, -0001
Od 13 października w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku można zobaczyć nową wystawę- obrazy Pani Magdaleny Gądek.Wystawa
Nowa wystawa czasowa w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
Karpacz
25 październik, 2020
Nowa wystawa czasowa w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu - Chwile. Między tartanem a

Zobacz również